PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=716514}

Nieracjonalny mężczyzna

Irrational Man
6,1 53 278
ocen
6,1 10 1 53278
4,7 21
ocen krytyków
Nieracjonalny mężczyzna
powrót do forum filmu Nieracjonalny mężczyzna

Intrygujący, wciągający, śmieszny (też w cyniczny i czarny sosób), a Joaquin i Emma bezbłędni. Naprawdę nie rozumiem biadolenia niektórych krytyków i redakcji Filmwebu - może czasami warto dać sobie spokój z szukaniem wielkiej metafory i drugiego dna a cieszyć się samą opowieścią..

ocenił(a) film na 7
belmont33

Samo cieszenie się opowieścią to chyba za mało. Tak można napisać o każdym filmie tylko nic z tego nie wynika.
Dla mnie film jak na tego reżysera raczej średni, temat błahy, oklepany i raczej przewidywalny.
Tylko pytanie dlaczego został nakręcony? Próbowałem postawić sobie takie pytanie.
I moim zdaniem Woody Allen tym filmem rozlicza się sam ze sobą i swoją wczesną twórczością. Jeżeli sięgniemy do wczesnych jego filmów to stwierdzimy, że były one strasznie przegadane, przefilozofowane, gdzie każdy problem był dzielony jak włos na czworo, gdzie do nawet najprostszej sprawy było więcej koncepcji niż dyskutantów. Jak wspominam „Annie Hall”, „Manhattan” czy kilka późniejszych to tak mi pozostały w pamięci. Gdzie proste z pozoru sprawy interpersonalne urastały do rangi wielkich tematów niemal nierozwiązywalnych. I może Reżyser doszedł do wniosku, że jak porzucimy teoretyzowanie i filozofowanie to egzystencja staje się znośniejsza i piękniejsza, ale fabułę tak prowadzi, aby samemu spaść do szybu windy i siebie dawnego unicestwić. Nie wiem czy taki był jego zamiar, ale zaraz po projekcji to była moja pierwsza myśl. No i bohater poślizgnął się na latarce, a ta powinna rozświetlać mroki naszego życia i wskazywać dobre rozwiązania. Może próbuje nam dać do zrozumienia, że życie trzeba brać pełnymi garściami bo może przeminąć na teorii, a potem już będzie za późno. Może to jego przesłanie, człowieka starszego. Takie moje „myśli nieuczesane”.

ocenił(a) film na 8
pessoaa

hahahahahahahahaha.....przepraszam, rozbawiles mnie
moze juz lepiej nie ogladaj filmow W. Allena

użytkownik usunięty
pessoaa

zajmij sie moze ogladaniem tych arcydziel co je oceniasz na 10 :D

ocenił(a) film na 5
pessoaa

Z pierwszymi dwoma zdaniami się zgadzam. Co do intencji W.A. nie wnikam. Film nie był zły jeżeli chodzi o sens, wyśmiał egzystencjalizm bohatera, który okazuje się być w sytuacji granicznej miałki. Problem z kreacją P. jest taki, że ta miałkość wyłazi od pierwszej sceny, bohater jest nieautentyczny. Może o to chodziło, ale ... czekam na film o filozofie, który zostanie przekonująco zagrany. O filozofini ;-) jest - Iris.

ocenił(a) film na 5
belmont33

"Joaquin i Emma bezbłędni"?

Emma zasłużyła na 6, ale Joaquin położył swoją rolę koncertowo najwyżej 4.

Film klasy B.


ocenił(a) film na 8
nawieczor

pshhh, Emma dała z siebie wsyzstko, Phoenix wybitny jak zawsze

ocenił(a) film na 5
Waginny_Aborto

Zgadzam się, aktorstwo to akurat największy plus tego filmu... wycisnęli z przeciętnego scenariusza ile się dało.

ocenił(a) film na 7
pigmejskipuszek

A muzyka też jest super.

ocenił(a) film na 5
nawieczor

E. tak nisko nie oceniam, ale zgadzam się, że P. położył rolę.

ocenił(a) film na 8
belmont33

dokłądcnie

ocenił(a) film na 7
belmont33

Dokładnie. Czasami trzeba po prostu dać się wciągnąć opowieści.

ocenił(a) film na 4
belmont33

Szanuję opinię, ale ja jednak wolę nieco bardziej krytyczne podejście, zwłaszcza, że mamy do czynienia z Allenem, a nie jakimś podrzędnym wyrobnikiem. Pomijam już fakt, że film nie był dla mnie ani intrygujący, ani śmieszny (w zdecydowanej większości), cynizm zaś nie wychodził poza banalną treść. I te odczucia nie mają nic wspólnego z "szukaniem wielkiej metafory i drugiego dna" - przynajmniej w moim przypadku.

belmont33

Rzeczywiście dawno mu tak nie wyszło...już dawno nie zrobił tak słabego filmu...nawet magia w blasku księżyca wyszła lepiej chociaż to był bardzo kiepski film. Ostatni film jaki mu wyszedł to wspaniały Blue Jasmine i na tym koniec. Allen się wypalił

ocenił(a) film na 3
panienka_2

Tez sobie pomyślałam, ze się wypalił a filmy robi ot po to byle cokolwiek nowego rok w rok wyszło. Allen żyje w świecie przeszłości, tak jak człowiek który już nie wie ile kosztuje chleb i jaki ma obecnie smak, kształt i wagę ale ciągle o nim mówi ze znawstwem.

alja9

Niestety to przykra prawda a szkoda, bo po sukcesie blue jasmine myślałam, że powróci do lepszej formy.

ocenił(a) film na 8
panienka_2

Prawda jest taka ze blue jasmine to meczacy film o pop...ej psychicznej kobiecie a tutaj mamy lekki w odbiorze dramat obyczajowy na ktorym nie da sie nudzic. Oba filmy sa diametralnie inne i laczy je jedynie nazwisko rezysera...

punisher822_filmweb

Ja mam odwrotne wrażenie. Blue Jasmine to było mistrzostwo, za to ten film męczył okropnie.

belmont33

Mi tam sie mega podobal:D przede wszystkim swietnie rozpisane kreacje psychologiczne :))

ocenił(a) film na 8
belmont33

Zgadzam sie z toba w 100 procentach odnosnie tej wypowiedzi. Dawno nie widzialem tak dobrego filmu allena.

ocenił(a) film na 5
belmont33

A kiedy procz tego filmu mu wg Ciebie tak "wyszlo"? To jego najgorszy film w historii, ciezko porownac do jakiegokolwiek innego.

ocenił(a) film na 7
belmont33

A ja po prostu z ciekawością obejrzałam ten film... :) Myślałam, że jak większość filmów Woodiego będzie nudny a tu niespodzianka.
Emma na pierwszym miejscu. Jej ogromne oczy i mimika twarzy są powalające.

ocenił(a) film na 8
belmont33

typowy Woody Allen z okresu około 2000-2005.W dobrym znaczeniu tego słowa. Intryga, zabójstwo, miłość, rozważania nad moralnością. Jedyna rzecz wyróżniająca ten film od tych z tamtego okresu to to, że zabójca zmarł. Wtedy sprawy pozostawały niewyjaśnione.

ocenił(a) film na 7
belmont33

Dokładnie, kolejny udany film Allena, choć być może nie tak "Jak wszystko gra" czy "Sen Kasandry". Ciekawa fabuła, dobra gra aktorska. Jednak skutkiem tego, że społeczność FILMWEB'u czepia się tego filmu, jest jego średnia - 6,1. Zasługuje co najmniej na "7".

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones