PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=583006}

Mistrz

The Master
6,6 28 827
ocen
6,6 10 1 28827
7,4 39
ocen krytyków
Mistrz
powrót do forum filmu Mistrz

Moim zdaniem Freddie nie obcował cieleśnie z żadną kobietą. Zauważyliście, że przez cały film nie ma ani jednej sceny stosunku seksualnego. Takowa pojawia się dopiero w końcówce, ale po niej następuje ujęcie, w którym Freddie leży na plaży obok sztucznej ,,piaskowej kobiety". Wydaje mi się, że dopuszczalna jest tu interpretacja, że scena seksu istnieje jedynie w głowie leżącego w tym czasie na plaży głównego bohatera. Cały film jest poświęcony temu, że Freddie w żaden sposób nie może nawiązać kontaktu z innymi ludzi. Czuję się samotny, wyalienowany. Tytułowy ,,Mistrz" i jego otoczenie dają mu poczucie wspólnoty i celu w życiu. Freddie jest opętany na punkcie seksu i stale o nim opowiada, ale de facto nigdy z żadną kobietą nie współżyje. Czemu Anderson nie miałby takie sceny w filmie zawrzeć, skoro pozwala sobie np. na scenę masturbacji głównego bohatera?

ocenił(a) film na 10
Rudolfo

Dla mnie scena z puszysta pania na sam koniec była wisienką na torcie, nagrodą za zerwanie i ucieczkę spod skrzydeł mistrza. Dla bohatera granego przez Phonixa seks był głównym deficytem- ale też się rozumie, że to była akceptacja, miłość i przyjemność. Jest cała sekwencja zdarzeń. Phonix rozmawia z mistrzem, idzie ulicą,następnie trafia do baru, a tam na swoje marzenie. Nie sadzę że to wymysł. A końcówka z lepioną babką z piasku to ładny zabieg artystyczny, podkreślający co było głównym problemem Phonixa. No i ładna końcówka, po prostu. Estetycznie:)

ocenił(a) film na 8
Rudolfo

W ostatniej scenie, kiedy bohater leży przy piaskowej babce, wracamy do czasów wojny i jego służby w wojsku, więc tym bardziej ta scena jest ciężka do odczytani w odniesieniu do późniejszych wydarzeń ze scjentologami. Można założyć, że po odejściu od Mistrza Freddie naprawdę uprawiał seks z tą niezbyt urodziwą kobietą, drwiąc sobie w tym samym czasie z psychologicznych testów jakie stosował na nim Mistrz. Dla mnie piaskowa babka symbolizuje niespełnione seksualne rządzę głównego bohatera, ale odnosi się też do nieprawdziwym przekonań członków sekty.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones